Jarosław Lemański

Pamiątki z Rummelsburga

 

W ostatnim czasie udało mi się poznać ciekawego człowieka, który pasjonuje się poszukiwaniami za pomocą wykrywacza metali. Z pośród wielu ciekawych przedmiotów jakie znalazł, najbardziej zainteresowały mnie przedmioty związane mniej lub bardziej z moją rodzinną miejscowością czyli Miastkiem, przed rokiem 1945 nazywanym Rummelsburgiem.

W związku z tym iż te interesujące pamiątki są mieszkańcom Miastka nieznane, poprosiłem ich właściciela o możliwość umieszczenia ich fotografii, na co wyraził zgodę. Oto wybrane przedmioty z tej kolekcji.

 

Foto1. Pierwsze dwie tabliczki od lewej z wygrawerowanymi okolicznościowymi napisami upamiętniającymi wydarzenia. Owalna tabliczka z orłem po prawej to odznaka woźnego sądowego ze Świerzna. Na górze widoczny medal i oprawa do zapałek – widoczna dokładniej na kolejnym zdjęciu.

 

Foto2. Rozgięta oprawka najprawdopodobniej do pudełka zapałek z reklamą firmy tytoniowej „Schwarz” mieszczącej się w Rummelsburgu (Miastku) przy ul. Adolfa Hitlera 45, obecnie ul. Armii Krajowej.

 

Foto3. Ceramiczne zamknięcia do butelek z nazwą miasta Rummelsburg. Dolne kapsel z reklamą hurtowni piwa „Fritz Prettin”. Środkowy po prawej ma reklamę hotelu „Emila Krause”.

 

Foto4. Zdjęcie grupowe dzieci z Rummelsburga.

 

Foto5. Tabliczka sygnowana nazwiskiem i nazwą miasta. Poniżej drobne numerki prawdopodobnie z szatni w rozmaitych lokalach i hotelach, wszystkie sygnowane nazwą Rummelsburg.

 

Foto6. Zbliżenie na numerki.

 

Foto7. Metalowa sosjerka i filiżanka oraz ceramiczny talerz. Wszystko sygnowane nazwą hotelu Schegner, który znajdował się obok kościoła. Wówczas przy ulicy Bahnhofstrasse, obecnie ul. Armii Krajowej. Obecnie w miejscu budynku jest niewielki park.

 

Foto8. Zbliżenie napisu z nazwą hotelu Schegner na talerzu.

 

Foto9. Zbliżenie grawerowanego napisu z nazwą hotelu Schegner na metalowym naczyniu.

 

Foto10. Niemieckie medale okolicznościowe i odznaki organizacji związanych z partią nazistowską.

 

Foto11. Niemieckie odznaki wojskowe.

 

Foto12. Niemieckie monety, odznaki i medale okolicznościowe z przełomu lat 30 i 40. U góry pas z dobrze zachowaną klamrą, z napisem „Bóg z nami” i nazistowskim orłem ze swastyką. Pasy takie były używane przez żołnierzy Wehrmachtu.

 

Foto13. Pozostałości po SS-manie. Tak zwany „nieśmiertelnik”, czaszka i pojedynczy run.

 

Foto14. Kolorowo zdobiony  półmisek.

 

Foto15. Popielniczka ozdobiona rysunkiem pocisku artyleryjskiego z 1914 roku.

 

Foto16. Rozmaite przedmioty codziennego użytku: sztućce, karafki, lampa naftowa, kieliszek i buteleczki.

 

Podziękowania dla Roberta za udostępnienie fotografii eksponatów.